СЕМІНАР «ІНТЕЛЕКТУАЛЬНА ВЛАСНІСТЬ У БІЗНЕСІ»

 collage_photocat1collage_photocat2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ІНТЕЛЕКТУАЛЬНА ВЛАСНІСТЬ У БІЗНЕСІ: БОРОТЬБА З ПАТЕНТНИМИ ТРОЛЯМИ ТА БРЕНД-РЕЙДЕРСТВОМ.
Вперше за вісім років у Львові 27 березня відбувся семінар-практикум «Інтелектуальна власність у підприємницькій діяльності›. Його мета – підготувати справжніх експертів, які могли б протидіяти інтелектуальному рейдерству і патентному тролінгу, що набувають поширеного характеру в Україні.
Загалом метою цього семінару було підвищення рівня проінформованості представників середнього та малого бізнесу Львівщини щодо ефективного використання і захисту прав інтелектуальної власності в підприємницькій діяльності, а також надання практичних рекомендацій з формування політики управління об’єктами інтелектуальної власності. Організатором семінару виступила Всеукраїнська громадська організація «Менеджмент інтелектуальної власності». Актуальність проведення цього заходу була зумовлена в тому числі і Угодою між Україною та ЄС про асоціацію. Оскільки цей документ відкриває для України європейські ринки, слід заздалегідь подбати про те, щоб об’єкти інтелектуальної власності, які зайдуть на ринки ЄС не порушили європейське законодавство.
Під час семінару обговорювались такі теми, як базові поняття інтелектуальної власності, об ‘єкти інтелектуальної власності, внесення її до статутних капіталів, договірні відносини з приводу створення та/або використання об’єктів інтелектуальної власності.
Окрім того була розкрита тема про управління об’єктами інтелектуальної власності, оцінка об’єктів інтелектуальної власності, їхній бухгалтерський та податковий облік, платежі за використання об ‘єктів інтелектуальної власності.
Адвокат України, член правління ВГО «Асоціація адвокатів України» Олег Чернобай розповів про захист прав інтелектуальної власності. Ще однією з важливих тем стала боротьба з патентними тролями (недобросовісними реєстраціями) та брендрейдерством.
Як пояснив патентний повірений України, керівник відділу
зовнішньоекономічних зв’язків Вінницыюї торгово-промислової палати Ігор Шевченко, основне завдання сьогодні – це формування мережі експертів з інтелектуальної безпеки для малого і середнього бізнесу України. «Цей проект підтримується відділом преси, освіти і культури Посольства США і покликаний створити розгалужену мережу по всій території України, людей, які розуміючись на питаннях реєстрації об’єктів інтелектуальної власності, могли б протидіяти інтелектуальному рейдерству і патентному тролінгу. Ці речі набули настільки масштабного характеру, що стали справжньою загрозою», – пояснив він. За словами Ігоря Шевченка, Львівська і Дніпропетровська області сьогодні займають лідерство в Україні щодо інтелектуального рейдерства і патентного тролінгу.
Загалом у Конвенції, яку заснувала Всесвітня організація інтелектуальної власності, під інтелектуальною власністю слід розуміти права, що відносяться до інтелектуальної творчості людини. Самі ж результати – наукові та літературні твори, винаходи, музика, програмне забезпечення тощо юристи називають об’єктами прав інтелектуальної власності. Крім того, до об’єктів інтелектуальної власності відносяться також товарні знаки і фірмові найменування, що є на сьогодні чи не найдорожчим інтелектуальним продуктом.
Також згідно з конвенцією, до інтелектуальної власності належить права на захист від недобросовісної конкуренції. Однак у багатьох країнах, у тому числі й в Україні, до інтелектуальної власності традиційно відносять тільки виняткові, тобто монопольні права на використання об’єктів інтелектуальної власності. Виключне право дозволяє його володареві не тільки використовувати належний йому об’єкт, але і забороняти чи дозволяти комусь його використання.
Історично склалось так, що законодавство, що відноситься до прав інтелектуальної власності, у всьому світі розвивалося у двох напрямках: як законодавство про авторське право і як законодавство про промислову власність. До останньої прийнято відносити виключні права на винаходи, промислові зразки, товарні знаки тощо. Виключні права на об’єкти промислової власності виникають не за фактом створення об’єкта, а тільки у зв’язку з його реєстрацією у державному реєстрі. Володарям прав видаються патенти. Патент може і навіть повинен приносити прибуток. З отриманням патенту його власник набуває право монопольно використовувати свій об’єкт, а також право дозволяти або забороняти іншим його використовувати. Саме тут і виникає проблема з патентними тролями, адже практично сьогодні в Україні будь-хто може зареєструвати якийсь об’єкт на себе і отримати охоронний документ.
Адвокат України, спеціаліст по управлінню об’єктами інтелектуальної власності Наталія Гнатуш розповіла про управліннями об’єктами інтелектуальної власності. За її словами, світовими лідерами з комерціалізації інтелектуальної власності є США, Японія та Південна Корея. «На жаль, на сьогодні в Україні дуже повільний перехід від індустріального спрямування до інтелектуальної власності», – додала вона. Об’єкти інтелектуальної власності дозволяють створювати додатковий прибуток. Наприклад, товарний знак може приносити мільярди, якщо власник піклується про його впізнаваність.
Патентний повірений України, незалежний оцінювач інтелектуальної власності, член ВГО «Федерація оцінювачів бізнесу та інтелектуальної власності» Олена Кіяшко наголосила, що насправді не має діяльності, яка б не містила об’єктів інтелектуальної власності і немає бізнесу, якого це не стосується.
© Маслоняк Олена 2015
© Янковська Олена 2015